Bugun...
ARIK MUSA DİNÇ’İN ‘MASAL KİTABI’NI MECLİSE TAŞIDI:
Tarih: 29-08-2020 07:54:00 + -ARIK MUSA DİNÇ’İN ‘MASAL KİTABI’NI MECLİSE TAŞIDI:

           “KİTAPLAR İNCELENMİYOR MU”

   Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, içinde yüz kızartıcı ifadelerin yer aldığı ve çocuk kitabı olarak piyasaya sunulan “Gül ve Düşün” isimli masal kitabını meclis gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Arık, “Bakanlığın incelemesinden geçmeden böyle bir kitabın piyasaya sürülmesi mümkün müdür?” diye sordu.
   CHP Milletvekili Çetin Arık, içinde bulunan yüz kızartıcı ifadeler nedeniyle kamuoyunda infial yaratan Musa Dinç isimli kişinin yazdığı “Gün ve Düşün” isimli kitabı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Arık, önergesinde şu soruların yanıtını aradı: “Musa DİNÇ isimli bir kişi tarafından yazılan  ve çocuk kitabı olarak piyasaya sürülen“Gül ve Düşün” isimli kitapta sapkın ifadelerin yer aldığı görülmüştür. Bu bağlamda;
   1- Bakanlığın incelemesinden geçmeden böyle bir kitabın piyasaya sürülmesi mümkün müdür?
   2- Kitabın basımına izin verenler hakkında bir işlem yaptınız mı/yapmayı düşünüyor musunuz?
   3- Söz konusu kitabın halk kütüphanelerinde de olduğu doğru mudur? Halk kütüphanelerinde kitap seçimi nasıl yapılıyor?
   4- Kitabın yazarı ve yayınevi hakkında işlem yaptınız mı/yapmayı düşünüyor musunuz?”
   Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Arık, “Eğitim şart ama görüyoruz ki çocuk masalı adı altında sapkın zihniyetlerin kirli düşünceleri kitap diye basılıp piyasaya sürülüyor. Kindar ve dindar nesil yetiştirme telaşındakiler çocukların zehirlenmesine seyirci kalıyor. Biz tertemiz çocuklarımıza dokunmayın diyoruz, bu kirli zihniyet masallarına bile el uzatıyor. Bu ülkede her isteyen, istediği şeyleri kitap diye basıp piyasaya sürebilir mi? Kendileri gibi düşünmeyen yazarların basılmamış kitaplarını toplatan, yapılmayan haberlerden dolayı gazetecileri tutuklatan iktidar, söz konusu bu ülkenin çocukları olunca ne denetim yapıyor, ne sorunların çözümü için bir adım atıyor” diye konuştu.
   Haber Merkezi

 
Bu haber 23442 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR